Eixample bölgesi planlaması   (Fotoğraf kaynak: barcelonatourisme.com)

Şöyle ona bir tepeden baktığınız aziz Barselona’nın kare kare öbeklenmiş bir şehir planlamasının olduğunu görürüz. İşte o öbeklenen yerler şehrin yeni yapılanması olan Eixample bölgesi. Şehirde kocaman bir alana yayılan ve büyük bulvar ve caddelerle bölünen bu bölge sağ Eixample ve sol Eixample olarak ayrılmış. Sağı ayrı güzel, solu ayrı güzel bu bölgede sadece evler var gibi görünse de, neler çıkıyor içinden neler.

 

 • L’auditori: Barselona Senfoni Orkestrasının evi olan bu konser alanında çok uygun biletler bulup, klasik müzik konserlerini izleyebilirsin. Kocaman avlusunu özellikle akşam ışıklandırmaları arasında görmek çok güzel oluyor.

 • Mercat dels Encants: her gün açık ve yeni yerine taşınan ikinci el marketi. Ivır zıvırdan giyime, mobilyadan beyaz eşyaya her şeyin ikinci elini bulabileceğin bir nevi vintage market.

Mercat dels Encants tam olarak o meşhur şekilli Torre Agbar kulesinin (iş merkezi) karşısında. O meşhur fotoğraf çekimlerini burada yapabilirsin evet :) 

Parc de la Ciutadella: özellikle haftasonları çoluk çocuk, genç, yaşlı, tiki, hippi her kesimden halkın gelip yemyeşil çimenlere uzanarak müzik dinleyip piknik yaptığı, koşup bisiklete bindiği bir amme hizmeti park. Güneşli bir öğlen vakti, öğle yemeğini kapıp lokaller gibi banklarda oturarak ya da çimlere serilerek yemeğini yiyebilirsin. Belki yanındaki ağaçta hippiler jonglörlük denemeleri yapıyor olabilir veya yoga seansları düzenliyor olabilirler.  Park akşamları kapalı!

Şehrin göbeğindeki kocaman Parc de la Ciutadella tam anlamıyla spor, piknik ve aktivite alanı

 • Surya Restaurant: canın bol baharatlı Hint yemekleri çekerse. İçerisindeki otobüsten güzel bir kokteyl de söylersin belki kendine.

 • Granja Petitbo: Yabancı nüfusun artmasıyla Barselona’da brunch konseptli mekanlar da türemeye başladı. Granja Petitbo da bunlardan biri. Konspet mekan, leziz yumurtalar ve taze sıkım meyve suları. Sabah çoluk çocuk toplanıp gelen Katalanlarla uzun kuyruklarda beklememek için, İspanyol kahvaltı saatinden (11 civarı) az önce gidip yer bulmanı öneririm.

 • Ramen- YA-Hiro: saat 8’de açılan ve 10-11 gibi de yemekleri tükenen ramen çorbası mekanı. Şeflerinin Japon olduğu bu minicik mekan önünde 7 gibi sıra oluşuyor. Ve bugüne kadar içtiğim en iyi ramen çorbalarından birini yapıyorlar.

 • Cervecería Catalana: en ünlü tapas restaurantlarından biri. Kalabalık olmasının yanı sıra fiyatlar diğer restaurantlarına göre yüksek. Özellikle deniz mahsülleri için tavsiye edilir.

 • Boca Chica / Boca Grande: chica kısmındaki şık restaurantta yemeğini yiyip, grande kısmında lounge mekanında kokteyl vs. için takılmalık mekan. Grande’nin tuvaletinde (ki görmeye değer!!) akşamları dj çalıyor!

 • Carrer d’Enric Granados: en sevdiğim sokaklardan biri. Ortasından iki taraflı bisiklet yolu geçen ağaçlarla kaplı caddesi. Avinguda Diagonal’dan başlayıp, Gran Via’daki Barselona Üniversitesi’ne kadar çok keyifli yürüyün. Cadde üzerinde birbirinden güzel ve alternatif mekanlara da göz kırpın.

Enric Granados sokağında ağaçlarla kaplı yolda bisiklet sürmenin keyfi tarifsiz

 • Brunch & Cake: Amerikan ve yabancıların etkisiyle türemiş mekanlardan bir tanesi daha. Çılgın bir kalabalığı olan bu mekan çok rağbet görmesine rağmen, yine de çok lezzetli kahvaltıları önüne seriyor. Buradaki “somonlu eggs benedict” favorilerimden.

 • Bar El Velódromo: çok geniş Katalan yemekleri ve tapasları sunan eski ve ünlü restaurant. Ve saatleri de çok enteresan. Sabah 6’da açıp, gece 3’te kapatıyorlar. Ve her daim taze ve lezzetli yiyecekler bulabiliyorsun.

Gece çok geç saate kadar açık Bar El Velodromo'nun leziz tapasları

 • El Tianguis: Barselona’da ne Meksika yemeği demeyin! Zira İspanya’nın neredeyse yarı nüfusunu Latin Amerika göçmenleri oluşturduğu için, tadlar ve seçenekler de bir o kadar çekici oluyor. Değişmediyse çarşambaları tüm tacoların 1 euroya olduğu tıka basa yiyip, azıcık ödeyerek yemeğini yiyebildiğin bir yer El Tianguis! Margaritalarının lezzetini söylemiyorum bile. Bir anda Meksika müziğinin sesinin yükselip, bardaki barmenlerin dansetmesine şaşırma :)

 • Parc de Joan Miro: Barselonalı Joan Miro sevenler buraya! Joan Miro tarafından yapılan heykellerin bulunduğu, çocukların özgürce oynayıp bisiklet sürmelerini izleyerek mutlu eden bir güzelim park.

 Eixample'de görüp imreneceğin apartmanlardan ve tabi ki Katalanya bayrağı 

#rotapintabarcelona