Yıllar önce, yaklaşık 10 yıl önce, Üniversitemin hazırlık sınıfı için New York’ta iken, konserler, sergiler vs. kovalardım. Bu kovalamacanın arasında enteresan bir konsere denk geldim. Adını “Bobby Mcferrin Intermational Singers Vocal Improvisation – Instant Opera” diye hatırlayabildiğim konser, New York’un meşhur “Carnegie Hall” salonunda yapılıyordu. Şu “don’t worry be happy” şarkısını enstrumansız söyleyen Bobby Mcferrin öncülüğünde Dünyanın dört bir yanından şarkıcılarla doğaçlama ve enstrumansız müzik yaptıkları bir konserdi.

 

Konser başlamadan broşürde müzisyenler arasında bir tane de Türk olduğunu gördüm. Hemen bir takım duygularım kabardı ve heyecanlandım (bakalım nasıl bağlayacağım sonuç bölümüne!) Adı Nihan Devecioğlu’ydu. Konser esnasında hangisi acaba hangisi diye ararken bir anda o billur Soprano sesiyle hepimizi hipnoz etti. Konser sonrası da klasiktir oturup internet araştırması yaparak aslında nasıl da gurur duymamız gereken bir müzisyen olduğunu gördüm.

 

Çok uzatmadan, iyi dileklerimi kendisine iletmek isteyerek facebook üzerinden kendisine mesaj attım :) o kadar mutlu olmuş ki bu şekilde ilk kez mesaj aldığını ve çok sevindiğini söyledi. Sonrasında da facebook arkadaşlığımız başladı!

Uzun lafın kısası ben yıllar sonra Barselona’da yaşarken, bir gün Nihan’ın Barselona’da bir grupla konser vereceğinin duyurusunu gördüm. İşte o grup Barcelona Gipsy Klezmer Orchestra idi! (oh sonunda bağladım) Tabiki de Nihan’ı yalnız bırakmayıp konsere gittim. Nihan’ın başarısı bir yana, grup inanılmaz eğlenceli ve şahane Balkan müzikleri yapıyordu.

Orada olduğum zamanlarda birçok mekanda verdikleri konserlere katıldım. Evet İspanyol kültürü vs. anlamında bir olayları yok ama farklı kültürlerden oluşan grup üyeleri ile kıpır kıpır bir kaç saat yaşatabiliyorlar.

Zamanla büyümeye başladılar ve adları da İspanya dışında duyurulmaya başlandı. Hatta geçtiğimiz senelerde İstanbul’a bir festival kapsamında bile geldiler. Ben bu satırları yazarken de Ankara’da bir konser vereceklerini öğrendim.

Kıssadan hisse, Barselona’nın metropolitan yapısından doğan, bizim havaları da zaman zaman çalan güzel balkan çingene müzikleri yapan bir gruptur kendileri!

Bonus olarak da Nihan Devecioğlu sesinden bir şarkı da verelim. Kulakların pası silinsin bari!