Gracia'nın tatlış dar sokakları

Çok değil bundan 10-15 yıl önce kimseler Gracia’yı bilmezken, Katalan nüfusu Barselona’daki turist kafilesinden rahat bir nefes aldıkları Gracia mahallesinde çok mesuttular. Lakin bir zaman oldu ki, ucuz ev kiralarından dolayı yabancı öğrencilerin keşfiyle ünü artmaya başladı. Yine de benim Barselona’daki gözbebeğim olan Gracia çok özen ve dikkat isteyen bir bölge.

Dar ve akşamları sarı sokak lambalarının aydınlattığı bu minik sokaklarda iki adımda bir meydana çıkarsın. Her bir meydan veya meydancığın, gündüzleri çocukların oynadığı, özgürce bisiklet sürüp koşabildiği alanlar, akşamları da gençlerin ellerine içkilerini gitarlarını alıp serildiği alanlara döndüğünü görürsün. Haftasonları ise Gracia sergi ve el işi ürünlerin satıldığı standlarla dolup taşar.

Barselona’da her bir bölgenin mahalle festivali vardır. Bunların içinde en ünlüsü Gracia’nınkidir. Festa Major de Gracia denen ve 1 hafta süren bu festivalde, mahalleli sokakları dilediği gibi süsler. 1 yıl boyunca buna hazırlananlar da vardır. Her sene farklı bir tema belirlenir ve o tema üzerinden çocuklar ve yaşayan sakinlerin elleriyle hazırladığı büyük dekorlar sokaklara konur. Ve akşamları da konserler ve sokak müzisyenleri ile rengarenk bir partiye döner. 1 haftanın sonunda en güzel dekor edilmiş sokak seçilir! Sosyalliğin, bir arada olmanın, bir şeyler üretmenin tadına doyamadığım o anları yaşarken, içimden buruk bir his geçmiyor değil. Biz neden böyle değiliz diye.. ama olsun seyahat etmenin bir avantajı da bu işte. Bizde olmayanı gidip olan yerlerde yaşayabilmek.

Gracia mahallesinin her sene yaptığı Festa Major de Gracia festivalinde süslenen sokaklar ve müthiş kalabalığı

Bir buruk Barselona özlemimle, Gracia’dayken ziyaretleri önemli olan bir kaç minik tavsiyeleri de şöyle bırakayım;

  • Sol Soler: Gracia’nın en cıvıltılı meydanı Plaça del Sol yani Güneş Meydanı’nda çevrelenmiş birçok mekan içinde en favorim. Şaşırtıcı derecede uygun fiyatlı ve bir o kadar da leziz tapasları olan Sol Soler bir akşam uğraması için listeye alınmalı.

Sol Soler'in ucuz ve lezzetli tapaslarını bitirmek üzereyken fotoğraf çekmek aklıma geldi :) 

  • La Piadina Del Sol: Sol Soler’in hemen yan komşusu bu minik ayak üstü atıştırmalık lavaş dürüm pizza (piadina) mekanı gecenin bir vakti aç karınlar için birebir.

  • Cine Verdi: Barselona’da orjinal dilde film gösterimi yapan nadir sinema salonlarından biri. Güncel filmlerin yanında festival filmlerinin de gösterildiği oldukça lokal bir sinema salonu. Rağbet çok oluyor. Biletleri önceden alabilmeye bakmak lazım.

  • El Bar Del Teatreneu: tiyatro salonu olan (oyunlar genel olarak Katalanca oynanıyor) bu mekanın giriş katı bar olarak kullanılıyor. Belki bir şeyler içerken tiyatro oyuncuları ile tanışma imkanı da ele gelir.

  • Bar Canigó:  1922’de kurulmuş bu bara girdiğinde neredeyse 90 yıllık anılarını hissediyorsun. Geceleri tıklım tıkış da olsa, tanışmak ve yeni kültürleri öğrenmek için birebir. Evet o gürültü İspanyolların yüksek sesle konuşmalarının gürültüsü...

  • Espai de Gats: kedilere kafe! Gece kedini bırakıp sabah alabileceğin bu yerde, geçerken kedilere camdan el sallamak istersin belki!

  • El Gato Negro: canın biraz bira mı istedi? 1-2 euroya rahat ve salaş bira içebileceğin ve Gracia’nın ünlü mekanlarından biri kara kedi anlamına gelen El Gato Negro’ya bir bak bakalım.

  • Bunker del Carmel: Herkes Barselona’nın en iyi manzarasının Park Güell’de olduğunu düşünse de, az bilinen Bunker Del Carmel’e (Bunquers del Carmel) bir göz at da öyle düşün derim. Carmel tepesinde manzaranın muazzamlığına seyre dalırken, mini bir piknik de yapabilirsin. Burada, Ispanya ic savasindan kalma beton sığınakların olduğu yerlermiş. Born’dan 24 numarali otobusle (Carrer Muhlberg duraginda ineceksin) ya da V17 numarali otobusle (Parc del Guinardo son durakta ineceksin) bu tepeye ulaşılıyor.

Bunker del Carmel tepesinden manzaran paha biçilemez. Barselona'yı kucaklamak isteyeceksin :)

  • Park Güell: Barselona’nın bu güzel yüzüne kavuşmasında çok büyük yardımları olan Antoni Gaudi’nin elleriyle çizip tasarlayıp yaptığı park. Eskiden park olduğu için ücretsiz olarak gezebiliyorken, İspanya’nın malum ekonomik krizi ile bu park müze haline çevrildi. Ve artık giriş paralı oldu. Gaudi’nin eserlerini, hayal gücünü ve dahiliğini görmek için, tüm kalabalığına tüm turistik taleplere inat görülmeden dönüş uçağına binilmemesi gereken bir park.

 Park Güell'in muazzam mozaik süslemeleri

Diğer Barselona yazılarına buradan ulaşabilirsiniz! 

#rotapintabarcelona