Neden Rota Pinta?

Yuval Noah Harari’nin Sapiens kitabını okurken bir anda Christof Colombus’un Amerika kıtasını (yanlışlıkla!) keşfettiği 3 gemisinden bahsettiği yere gözüm takıldı. La Niña, La Pinta ve La Santa Maria diyordu. Ne de güzel geliyordu kulağa. Gizli bir hispanik olarak çok etkilendim. Evet, kesinlikle Amerika keşfi ile ortaya çıkan zulme, köleliğe ve akabinde Yeni Dünya’ya getirdiği kötülüklere karşıyım! Ancak yine de bana oradan gülümseyen, 3 gemi içerisinde en hızlı olan ve “Yeni Dünya”yı ilk gören La Pinta’ya dayanamadım.

Ve işte böylece “benim rotam hep Pinta gibi en hızlı ve en keşifli yaa” diyerek Rota Pinta doğdu.

Rota Pinta Kimdir?

Soru cevabını birinci tekil kişiden vereyim :) 

İspanya’nın Galicia bölgesinde bizdeki –cığım, -ciğim, canım, cicim anlamına gelen bir ek vardır;  ña/ño eki. Barselona’da 1 sene yaşadığım dönemde ev arkadaşım canım Roi (Galicia’lı) bana Cansucuğum anlamına gelen Cansiña derdi. O gün bugündür İspanya’daki arkadaşlarım tarafından Cansiña olarak anılan bir dünyalı Cansu’yum ben.

Hayat idamesi için avukatlık yapan, sağlıklı ve mutlu bir hayat için pilatesini, sporunu ihmal etmeyen, kendi yoğurdunu, peynirini, kefirini vs. yapan, mutfağını ve doğal olarak boğazını çok seven, tiyatro aşkı ile amatörce sahnelerde toz yutan bir Cansu. Bunlardan arta kalan (ve artırılan) zamanlarda da yeni insanlar, yeni kültürler, yerinde yapılan yerel müzik keşifleri için yanıp tutuşan ve gezmelere doyamayan bir Cansu’dur Rota Pinta.

Rota Pinta Ne Paylaşır?

Gezmek, uçağa atlayıp çoktan keşfedilen ve binlerce gezi blogu sayfalarından paylaşılan ülkelere gitmek kolay bir yol. Benim için önemli olan; gezdikçe konfor alanın dışına çıkabilmek, sokakları dinlemek, pastahaneleri koklamak, yeni dilleri duymak, müziklerin doğduğu gizli kuytuları kültürleri kovalamak, hiç yemediğin tatları en yerel ellerden yiyebilmek, yabancı dediğin insanlara dokunabilmek.

2007 yılında üniversiteyi kazanıp, “haydi bakalım sen burslusun ve hazırlık sınfını New York’ta okuyacaksın” dediklerinde 18 yaşındaydım (yaşı da ortaya çıkardık :) ). Ve en büyük konfor alanı sarsıntısını yaşadım. İyi ki de yaşamışım ki, bir daha da o çembere kolay kolay giremedim.

Rota Pinta benim işte bu konfor alanından çıkarak bugüne kadar dolandığım, yaşadığım ve yaşayacağım ülke/şehir deneyimlerimi müzikle, kitapla, filmle, şiirle ve kendi çektiğim fotoğraflarla harmanlayarak paylaşacağım bir site olacak. Doğumu instagram ile olsa da, ağırlıklı yazı ve paylaşımlarımı www.rotapinta.com üzerinden devam edeceğim.

Ayrıca, yabancı ülkelerde yaşayan ve sık sık seyahat eden arkadaşlarımın yaşadığı ülkeler ve şehirlerle ilgili sizler için hazırlayacağı ilginç notları ve tavsiyeleri de paylaşacağım. Hem canım arkadaşlarımı tanıyacak, hem de kültürleri daha 1. ağızdan tanıyabileceğiz. Takipte kalın :) 

Rota Pinta Gezmesi?

Öğrenme açlığı ve yabancı kültürleri yakından tanımak için bazı yabancı dilleri öğrendim, öğrenmeye de devam ediyorum.

Eğer bir yabancı dili bilirsen o dilde aşık olabilir, o dilde acıyı yüreğinde hissedebilir ve aynı zamanda o dilde mutlu olabilirsin. Yani aslında ayak bastığın topraklarda onlar gibi yaşayabilirsin diyorum! Akıcı olmana gerek yok.

Sadece turistik konfor bölgelerinde fazla vakit kaybetmeden, oranın halkı nereye gidiyor, ne yiyor, nasıl seviniyor, nasıl seviyor öğrenmeye çalışıyorum. Bu çalışmada bana en çok yardım eden canım kitaplarım ve tabi ki hiç vazgeçemeyeceğim müziklerim! Bu sebeple size kitap, müzik, film tavsiyeleri ve paylaşımlarında bulunarak gezinizi daha lokal kılabilmeye yardımcı olmak isterim. Ve her daim sizin de bana yardımlarınızı beklerim :)