Pırıltılı ve göz boyayan turistik sokakları ve mekanları bir kenara koyup, Havana Merkez olarak anılan Centro Havana bölgesine gidelim. Havana Vieja bölgesindeki Iberostar Parque Central otelinin arka tarafından başlar Merkez Havana. Yerleşim yerleri ve lokallerin gittiği barları ve Paladarları (ev tipi minik restaurantlar) yakalayabileceğin, ve sokaklarında oynayan, sandalyelerinde gölgelenen Kübalıların hayatının içine dalabileceğin bir yer burası.

Haritada turistik Havana’ya (Havana Vieja) yakın gibi görünse de, her gittiğim yerde yürümeyi tercih ettiğim bana, o mesafe Küba neminde ve güneşinde kilometreler gibi geldi! Bazı zamanlar eve dönüşte bisiklet taksileri tercih etmiyor değildik! (Havana’daki taksi çeşitliliği için buraya da bakabilirsin) Daha önce de bahsettiğim Havana konaklamamızı Airbnb üzerinden bulmuştuk. Merkez Havana’da Betsy’nin evini seçmiştik! Rengarenk duvarlar arasında, nefis kahvaltısı ve sıcacık anne ilgisi ile Betsy’nin kolonyal dönem evi Centro Havana’nın göbeğinde idi. Gündüz vakti açık camlardan reggaeton şarkılar geliyordu. Kapı önlerinde sohbetlere kulak misafiri olabiliyordum.

Eski Havana’dan buralara doğru gelişen ve “turistikleşen” Centro Havana’da da binlerce yapacak, uğrayacak şey var! Her şeyden önce en tatlısı sokak aralarında birden çok anaokulu-kreş-lisenin olması. Bu da cıvıl cıvıl çocukların kadrajına girmesi demek :)  Bu arada Küba okullarında serbest kıyafet uygulaması yok. Yine tabi ki devletin sağladığı üniformaları giyiyorlar. Ana okul ve ilkokul öğrencileri Küba bayrağının renklerinden oluşan (beyaz-kırmızı-mavi) elbiselerini ve CHE’nin meşhur yıldızlı berelerini giyerken, liseli arkadaşlar ise beyaz gömlek ile kavuniçi pantolon ve elbise giyiyorlar!

Ana okul ve ilkokul öğrencilerinin formaları Küba bayrağı renginde 

Lise öğrencileri

Gelelim tüm turistik Küba fotoğraflarının çekildiği aslında kalbinde bir tarih, bir başkaldırı ve onurlu bir mücadele taşıyan Devrim meydanına (Plaza de la Revolucion)! 1950’li yıllardan itibaren (Devrim ile birlikte) bu meydan ülkenin devlet binalarına ev sahipliği yapıyor. Ve hatta öyle bir meydan ki Dünya’nın en geniş meydanlarından biri sayılıyor. Hatta ve hatta Küba’nın en coşkulu günlerinden biri olan 1 Mayıs Dünya Emekçi Bayramı kutlaması da burada yapılıyor. Anısı, tadı ve kendi büyük bir meydan nihayetinde! Tam ortasında İçişleri Bakanlığı binasının üzerinde Alberto Korda’nın fotoğrafladığı meşhur Che portresi ve hemen yanında İletişim Bakanlığı binası üzerinde de Camilo Cienfuegos ve Fidel’e meşhur sözü “Vas Bien Fidel” (“iyi gidiyorsun Fidel”) bize bakıyor. E tabi biz de ona... ve diyoruz ki vay be işte oldu, işte burdayım. Yıllardır hayalini kurup, gitmenin yollarını aradığım bu yerdeyim. Dilerim hayal kurmaktan ve gerçeğe çevirmekten asla vazgeçmemenin ekmeğini yersiniz...

Meydanda çok da tarihine uyumlu olmayan ama çoğu “Yuma”nın ilgisini çeken o eski Küba arabaları üzerinde para karşılığında fotoğraf çektiren ve meydan turu atanları da göreceksin. Bunlar çok çekici gelmezse, belki tatlış diğer turistik araçlar olan Coco Taxilerle pazarlığını yapıp merkeze geçebilirsin.

Neredeyse tüm Centro Havana’dan geçen upuzun Calle Neptuno (Neptuno sokak) üzerinde resmedeceğin harika ve renkli yapılar olacak. Mutlaka bir akşam üzeri serinliğinde (ha ha o da neymiş!) bu sokakta boydan boya yürümeni öneririm.

Plak meraklıları beri gelsin! Hazır Calle Neptuno demişken bu cadde üzerinde 408 numaradaki adı Seriosha olan eski bir dükkanın içerisinde müthiş koleksiyonlu plakçıyı ziyaret etmek gerekir. Ne Bueno Vistalar, ne Omara’lar, ne Meksika ya da Arjantin müzikleri, ne ararsan var yani! Pazarlık sevmeyen sahibi dostumuz tanesi 5 CUC’a veriyor plakları. Bu arada dükkan içerisinde birden fazla masa ve stand var. Saat tamiri istersen, şampuan, sabun, eski kıyafet vs. de alacaksan bir bak bakalım onlara da :) 

"Seriosha" plak dükkanı ve plak cenneti!

Yine Calle Neptuno üzerinde olan ama numarasını not alamadığım bir “Bueno Vista Social Club” esintili bir cafemiz vardı. İçerisinde eski Kübalı sanatçılarının resimleri, tişörtleri ve müzik aletleri sergileniyordu. Orayı bulan olursa, bir Negron içer belki! (Negron: Rom + Bal + Limon+ Su+ Gazlı Su+ Nane)

Negron :)

Bir türlü zamanını tutturup yapamadım ama Havana’nın instagram sayfalarının birinde görüp hemen not almıştım. Calle Santo Tomas sokağı üzerinde (Calle Franco ve Calle Oquendo kesişiminde) bir bina üzerine kocaman resmedilmiş bir Küba bayrağı var. Renkler ve atmosfer harika görünüyordu. Bir kaç kare almak istersiniz belki diye buraya bırakayım notumu.

El Biky Restaurant:  (Calle Infanta 402) Geleneksel Küba yemeği olan Ropa Vieja (tam tercümesi eski elbise olan bu yemek tiftilmiş et, siyah pilav ve meksika fasülyesi ile servis edilir) veya kızarmış tavuk ve pilav yemekten sıkıldıysan Küba’nın "lüks" sayılı bu restaurantına bir yolun düşsün derim. Tabi ki servisten, hızdan çok bir medet ummayalım. Ama Küba’nın nispeten “iyi kazanan” yurttaşlarının süslenip püslenerek yemek için dışarıda kuyrukta beklediği bir restauranttan bahsediyoruz. Bu arada evinde kaldığımız ev sahibi uyarmıştı, El Biky’de üst kata çıkmayın alt katta yiyin daha ucuz oluyor diye! Biz de öyle yaptık, ama üst katta bizi ne bekliyordu onu da merak etmedik değil hani :)  El Biky Restaurant’ının hemen yanında sabahları kruvasan, kek, poğaça alabileceğin kendi pastahanesi de var. Hatta öyle bir şey ki Viyana’nın ünlü ‘Sacher Torte’sini bile yapmışlar satıyorlardı!

Locos por Cuba (Calle San Lazaro 1203): El Biky’nin hizasında Havana Üniversitesi yolu üzerinde. Sıra çok gelirse, bir alternatifin olur belki tatlış balkonunda yemek için :) yine ev sahibesi tavsiyesi.

Biky Restaurant Havana Üniversitesine giden cadde üzerinde 

Callejon de Hamel: Bir küçük sanat sokağı denilebilir. Bu sokak zamanında Escolina adında bir sanatçı tarafından atolye olarak kullanılmaya başlanmış. Afro-Küban kültürüne dair çoğu şeyi buralarda görebiliyorsun. Özellikle de Pazar öğle saatlerinde dans gösterileri ve performansları yapılıyor. Zamanla suça meyilli kişilerin eğitildiği ve ürettiklerinin sergilendiği bir yer haline dönüşmüş bu sokakçık. O yüzden oldukça farklı murallar, sürreal resimler göreceksin duvarlarda!

#rotapintacuba