Neredeyse her büyük şehirde olduğu gibi, Havana’nın da bir “eski şehri” bulunmakta. Ve tabi yine her yerde olduğu gibi, en turistik bölgesi de “eski şehri” yani “Havana Vieja”oluyor.

Turistik olduğu için de derdi tasası büyük. Yani normal ucuz Küba standartlarının üzerinde fiyatlandırma olacak. Ama yine de hem hediyelik, hem kitap, hem plak, hem yeme içme olarak da yabancı turistlerin en çok tercih ettiği bölge. Konaklama için düşünülebilir. Tam merkezde olacaksın ama gürültüsü de çok olacak bir yandan. Yine de benim Havana Vieja bölgesindeki favori mekanlarım şu şekil oluyor;

 • O’Reilly ve Obispo sokakları birbirine paralel iki sokak. Üzerinde istemediğin kadar restaurant, kitapçı ve hediyelik eşya dükkanları var. Rengarenk bu sokaklarda hayat çok renkli!

 • Bar Floridita: Fahri Kübalı yazar Ernest Hemingway’ın takıldığı ve canlı müzik yapılan bar! Rom’un girmediği içki olmadığı Küba’da bir çok Romlu kokteyl arasında en meşhurlarından Daiquiri içmeni tavsiye ederim. (Daiquiri: Rom, tatlandırıcı, limon suyu)

 • Morro Kalesi ve Havana Feneri: şehri kuşbakışı izleyebileceğin bu yer, karşı kıyıda yer alıyor ve yürüyerek de geçebileceğin kalede akşamları top atışı gösterisi oluyor. İlgi çeker mi sen karar ver.

 • Parque Rumiñahui: huzur dolu, ağaçlarla kaplı, kafa dinlemelik minik park.

 • Ambos Mundos Oteli: Ernest Hemingway’ın 5 yıl yaşadığı bu otelin terası, Havana manzarasına karşı güzel bir şeyler içmelik.

 • La Bodeguita Del Medio: yine Ernest Hemingway’ın favori barlarından biri olarak bilindiğinden aşırı kalabalık, ama eski ve güzel atmosferli bar.

 • Plaza Vieja: turistik bir meydan. Etrafı kolonyal yapılarla çevrili ve her daim canlı.

 • Cafe El Escorial: Küba’ya kahve konusunda büyük umutlarla gidip, hayal kırıklığı ile geri döndüm. Çok nadir bir kaç yerde içtiğim kahveyi çok beğenmiştim. Bunlardan biri de Plaza Vieja’nın göbeğindeki bu kafe. Tost, kek vs. gibi atıştırmalıklar da iyi geliyor.

Hazır kahve demişken, ambargodan dolayı ülkeye kahve girişi de oldukça kısıtlı miktarda. Hal böyle olunca, kendi ellerindeki kahveleri çoğaltmak için bezelye ‘chicharos’ koyduklarını öğrendiğimde baya şaşırmıştım. Böylece kahveyi daha ucuza ve daha çok miktara getirebiliyorlarmış. İhtiyaç oldu mu, nasıl da güzel çözümler buluyor canım insan değil mi? :)

 • Cafe Bohemia: Plaza Vieja’da yer alan bir diğer kahve ve atıştırmalık mekanı.

 • Plaza de Armas: çoluk çocuk, yerli yabancı herkesin oturup parkında dinlendiği bir meydan. İspanya sömürgecilerinin buraya büyük büüyk kolonyal tarzı binaları dikip oturduğu alanlardan biri.

 • Antigua Casa de Justiz y Santa Ana: Plaza de Armas’ın hemen yanında yer alan bu minik bahçede ikinci el kitaplar ve plaklar satılıyordu. Turistlerin çok keşfetmediği bir alandı. Ama bir çok plak ve el boyaması film afişlerini toplamıştım uygun fiyata :)

 • Museo de la Revolucion: devrim müzesi. Baştan sonra Küba devrimi ile ilgili iyice bir donanmak için birebir.

 • Restaurante Europa: sıcaktan bunalmış bir halde yana yakıla kendimi attığım bir yer. Gün içerisinde canlı müzikler yapılıyor. Fiyatlar da fena değil. Bir karides tabağı için ortalama 4-5 euro gibi bir şey verdim. Tabak öyle zengin değildi ama, ruhumu doldurduğum müzik bana yetti :)

 • Cafe O’Reily: 3. Dalga kahvecileri gibi görünebilir. Fena değildir, kahve çekirdekleri de satıyorlar. 250 gramı 3-4 CUC arasıydı. Ama ben ne yalan söyleyeyim kahvesini beğenmedim. Artık kızarmış tavuk ve pilav yemekten bunaldığım için (geleneksel Küba yemeği) güzel bir ton balıklı sandviç yemiştim. Baya doyurmuştu. Öyle güzel bir kafede sanıp da, tuvaletin ücretsiz olduğunu düşünme. O yanında tuttuğun bozukluklar, burada tuvalete girmek için işine yarayacak :)

 • Patio de Los Artesanos: el yapımı çanta, bilezik, anahtarlık, ayakkabı vs. bulabileceğin çok tatlı bir meydancık. Küba’nın her yerini saran alev ağaçlarının (flamboyant) meyvelerinden ve tohumlarından yapılan müthiş bilekliklerden toplayıp harika hediyelikler verebilirsin!

 • Patio de Los Artesanos karşısında adını hatırlayamadığım açık bir kafede, ilgini çekecek değişik bir meyve suyu sıkacağı göreceksin. Şeker kamışı suyu çıkaran bu makineden GUARAPO (şeker kamışı suyu) alıp deneyebilirsin. Hatta yakalarsan bu deli arkadaşlardan bir ‘chan chan’ dinleyebilirsin belki!

#rotapintacuba