Hayallerimin ülkesi, listemin hep 1. sırasında yer alan Küba seyahatim öncesi biraz Küba hakkında kitap ve gezi notları araştırırken, aynı ofiste çalıştığım biri Cüneyt Göksu ve Serpil Yıldız’ın Küba Sarı Sıcak Bir Pencere kitabını okumamı önerdi.

Cüneyt Göksu ve Serpil Yıldız'ın ilk Küba seyahatlerini, her türlü gözlemlerini, çektikleri fotoğrafları ve çok faydalı bilgilerini okurken durup durup not aldım. Benim Küba gezimde yararlandığım o kadar çok bilgi edindim ki, gittiğimde aaa evet böyleymişş ben bunu okumuştuum dedim defalarca kendime!

Birgün gazetesine yazılar yazan Cüneyt Göksu Küba’ya ufak turlar düzenliyormuş. Sen de firmaların o kalabalık tur mantığına benim gibi soğuk bakıyorsan, daha rafine ve daha yerel gezmek için bu turları düşünebilirsin.

Kitap, kitapçılarda çok kolay bulunamıyor. Kitabı sipariş için cuneyt.goksu@gmail.com  adresine mail atabilirsin. bunun yanında Nadir Kitap'ta da 2 adet kalmış görünüyor şimdilik. (Temmuz 2017)

Küba siyasi tarihini, eğitim ve sağlık sistemini, ulaşımını, plajlarını, insanların sokaklarda bize karşı tutumunu, dine yaklaşımlarını vs. merak ediyorsan, Küba’ya git ya da gitme mutlaka okumanı tavsiye ettiğim bir kitap!

Kitapta da alıntılanan Nazım Hikmet’in Havana Röportajı şiirinden bir paragrafı yazımıza son olsun o zaman

Hikaye insanoğlu üstüne insanoğlunun gençliği umutları üstüne

Hikayeyi benden güzel anlattılar benden güzel anlatacaklar

Hikayeyi dost düşman işitmeyen kalmadı”