“Genel olarak çiş kokulu ve “helal et” tabelalı bir yer olsa da Raval’a şans vermen gerekiyor. Her zevke hitap edebilecek büyülü bir bölge burası. Sabah erkenden kalkıp sokak temizleyicilerin ve işine yetişmeye çalışan bisikletlerine atlamış insanların arasından yürüyerek, çok eski kafelerden birinde kahveni içip kahvaltı yaparsın. O sırada çoktan Müslüman dükkanlarında bildik ezgiler, tınılar yükselmeye başlamıştır bile. Telefon ve hat satan Pakistanlılar dükkanlarının kepenkleri kaldırmışlardır. Kuşlar zaten çoktan başının üzerinde ağaçlarda ötüşmeye başlamıştır. Bir de hava güzelse, içine mayonu giymiş, az sonra kendini sahile atmaya yürüyorsundur belki de. Sabah erken saatler ise en güzel zamandasın, “guiris”ler daha buralara düşmemiştir.

Sonra bir anda bir sokağa girersin ve bir köşede bir bavul eşyası ile etrafında 3 köpeği ile uykuya dalmış birini görürsün. Evsizdir. Tek besini olan birası bitmiş yanda duruyordur. Yanından bisikletleriyle, scooterlarıyla çocuklar okuluna geçip gidiyorlardır. Barselona’nın simgeleri olan yeşil panjur perdeler minik balkonlardan sarkıtılmış (hem gölge olsun hem de içeri hava girsin diye düşünülmüş genel geçer bir yöntem), yeni yıkanan çamaşırlar mis gibi kokarak balkonlarda sallanmaktadır.

Raval işte böyle renkli ve çok kültürlü bir bölgedir. Paral-lel caddesine ulaştığınızda artık Poble Sec bölgelerindesiniz. Lokallerin yoğun olarak yaşadığı ve mahalle kültürünün devam ettiği güzel Poble Sec. Sant Antoni ise gece eğlencelerinde hep yolunun düşeceği yeni trend bölgen olacak. Bu yerler ile ilgili sevilen, gidilen, kendince popüler olmuş bir kaç tavsiyemi sıralayayım;

 • Kasparo: Plaça de Vicenç Martorell Rambla’ nın çok ortada olmayan minik bir avlusu. Çocuklar cıvıl cıvıl ortalarda özgürce oynarken sen de Kasparo’da mis  gibi domatesli ekmeğin ile tortilla de patatan (patatesli omlet) ile mutlu mutlu takılırsın.

 • Dostrece: alt katı ayrı, üst katı ayrı güzel. Hem bar hem cafe hem de atıştırmalık alternatif bir mekan.

 • MACBA: Barselona’nın modern sanatlar müzesi. Her dönem çok ilgi çekici sergileri bulabilirsin. Miralda Madeinusa’in harika bir sergisine denk gelmiştim. Çok keyifliydi. Ücretsiz wi-fisi ile de tadından yenmez bir mekan. MACBA önündeki büyük avluda bazı akşamlar konserler olduğu gibi, gündüzleri de kaykaycıların en popüler mekanı oluyor.

MACBA önünde kaykaycılar ve gençler 

New York'taki özgürlük anıtı ile Barselona'daki Kolomb heykelini evlendiren ve bundan bir sergi yapan Miralda Madeinusa

 • Casa Almirall: bir başka tarihi ve absent barı. Eski mekanları benim gibi seven, ve kendini film sahnesinin içerisindeymiş gibi hissetmek isteyenler beri gelsin!

 • 23 Robadors: her gün bir programı olan, bazen jam sessionlar, bazen de flamenko showlar (hayır turistik amaçlı değil), bazen de mini konserler veren alternatif bir mekan. Salaştır. Program öncesi minik atıştırmalıklar bulabilirsin.

 • El Arco de la Virgen: oldukça lokal ve Barselona’da yaşayanların bilip geldiği bir mekan. Her gün farklı etkinliklerine yalnızca üyeler girebiliyor. Ve 1 euroya üye oluyorsun. Üye kartınla da bundan sonraki etkinliklere indirimli girebiliyorsun. Endülüslü müzisyen ve flamenko dansçılarının bir showunu izlemiştim. İspanya’nun güneyine götürüp getirmişlerdi beni :)  mail gruplarına girerek veya internet sitelerinden aylık programlarını görebilirsin.​​

 • Bar Betty Ford:  Amerika’nın meşhur Rehabilitasyon Merkezi Betty Ford’dun isminin verilmiş olduğu bu bar, expat ve erasmus öğrencilerinin yoğunlukta olduğu bir yer de olsa, çok başarılı kokteyller için denenmeli.

 • Discos Paradiso:  Benim gibi her gittiği yerden plaklar toplamayı seven biriysen, burada binbir tür ve dilde plakları bulabilirsin. Macba’nın hemen köşesinde kolayca bulabilirsin.

Discos Paradisos plakları arasında kendini kaybetmeye az kala bir Rota Pinta

 • Flax and Kale: vegan, vejetaryan ve sağlıklı beslenmek için oldukça hip bir mekan!

 • Fabrica Moritz: Moritz biralarının üretildiği eski fabrikanın restauranta çevrildiği bu mekan için önceden rezervasyon yapılması, özellikle de kalabalıksanız önerilir. “ev yapımı” dedikleri biraları büyük şişelerde masaya bırakılır. Yemekleri de biraları gibi lezzetli olan bu mekanın alt katında biraların fermente edildiği yerleri de ziyaret etmeyi unutmayın. Ayrıca günlük bira yapım turları da düzenlemektelermiş.

Fabrica Moritz Restaurant kısmından görülen bira yapım yeri

 • Els Sortidors del Parlament: bira fıçılarının üzerinde müthiş İspanyol şaraplarının yanında mini tapaslarını deneyebileceğin ünlü mekan.

 • Federal Cafe: Avusturalya’nın Federal Cafesi ile karıştırmadan, kahvaltı ve brunch için gidebileceğimiz ve şahane kahvelerini içerek etrafı izleyebileceğimiz bir mekan olarak buraya not alalım.

 • Bar Calders: genel itibari ile Parlament caddesi (Carrer del Parlament) trend ve cool mekanları içeren bir sokak. Ağaçlı nefis bu sokakta, mekanların önüne bisikletlerini park edip dışarıda oturan bir çok Barselonalı’yı görebilirsin. Bar Calders de bu mekanlardan biri. Alışılmışın dışında bir patatas bravasları var. Çıtır ve 3 sos ile servis ediliyor.

Bar Calders'in kıtır kıtır patatas bravasları

 • Taranna Cafe: velvet kekleri, cheesecakeleri ve daha bir çok tatlısının yanında daha bombası El Magnifico kahvelerini kullanmaları! Cam önündeki minderlerde oturup insanlarla tanışıp kaynaşmak için ideal bir mekan.

 • Spice Cafe: ve Spice Cafe! Barselona’daki en iyi kek yapan yerlerden biri diyebilirim. İrlandalı bir çift tarafından işletilen bu mekanın en ünlüsü ve duayeni Havuçlu kekleri. Zaten vitrinlerinin en önünde yer alıyor her gün. Akşam üstleri İngilizce, Katalanca ve İspanyolca konuşma günleri yapılıyor.

Spice Cafe'nin müthiş keklerinin arasındaki en meşhuru olan "Havuçlu keki"!

Havuçlu keki bitirmeme ramak kala mutluluktan uçarken! Bu kadar kolay ve basit mutluluk aslında!  

 • Carrer de Blai:  Blai sokağı Poble Sec’in mahalle kültürünü en çok hissedebileceğin sokaklardan biri. Bu sokağı ünlü yapan şey yanyana dizilmiş, 1 – 2 euroluk pinchos mekanlarının olması. Tapeo yapmak için (her bir barda bir içecek ve bir minik pinchos almak) ideal bir sokak. Çok rahat 5 euroya doyabilir ve lokallerle tanışabilirsin.

Carrer de Blai sokaktaki pinchos barlarından çeşit çeşit 1-2 euroya pinchos alıp doyasıya yersin

 • Sala Apolo: Gece eğlencesi için, konserler için iyi bir mekan. Özellikle dj programlarının olduğu zamanlar çok daha iyi oluyor.

 • Montjuic: Plaza Espana’nın üstünde kurulu bu tepecik tüm Barselona’yı izleme imkanı vermesinin yanında, yazları tarihi Montjuic kalesinin avlusunda konser+açıkhava sineması geceleri de yapılmaktadır. Günlerini yakalayabilirseniz mutlaka Sala Montjuic sitesinden tarih ve programlara bakabilirsin. Konser dinlerken herkes yemeklerini de getiriyor mini piknik havasında akşam serinliğinde ve güzel İspanyol ezgileri ile bir akşam geçirebilirsin.

Yaz aylarında yapılan Montjuic açık hava konserleri ve sinema etkinliklerini denk gelirsen mutlaka kaçırma derim!

#rotapintabarcelona