Latin Amerika dendiğinde aklınıza ilk Salsa geliyor değil mi? Ama hayır. İlk sırayı alacak olan salsa değil, Reggaeton olmalı. Peki nedir bu Reggaeton? Kendisi tam olarak Karayipler’in sıcaklığı, kıpır kıpırlığı ve hafif de hiphop esintilerini içine alan bir müzik türü. Bir başkaldırı, bir isyan... şaka şaka.

Jamaikalı işçiler Panama kanalı işi için geldiğinde, yüksek sesle reggae müzik dinlerlermiş. Tabi bizim Latin Amerikalılar ruhlarına çok uymayan bu reggae şarkılarını dinleye dinleye, azıcık da (azıcıktan biraz fazla) Amerika’da doğmuş hiphop müzik türü etkisiyle yeni bir tür yaratmışlar. Ve “Reggaeimsi” gibi bir anlama gelen Reggaeton ismini vermişler.

Reggaeton şarkılarının doğuşu ve asıl ana vatanı ABD’ye bağlı Porto Riko’dur. Öncülerinden de Don Omar, Yandel, bazı bazı Enrique Iglesias, Shakira, Tito El Bambino sayılmaktadır.

Küba seyahatimde her bir köşe bucağım Reggaeton müzikleriyle dolmuştu. Bindiğimiz taksiler bile hemen müzik açayım mı diye soruyor, olumlu cevabı alınca da yapıştırıyor Reggaeton ezgilerini.

Bir Latin Amerika (merkez Amerika) ülkesi Reggaeton bilgisi olmadan gezilmez diyerek, Küba’da en çok duyduğum tüm piyasa Reggaeton şarkılarını içerir Spotify playlistimi şöylece bırakıyorum.