Üstünden koca 1.5 yıl geçti. Ben hala not defterlerimde tuttuğum Batı Amerika seyahat anılarını, gördüğümü, yediğimi içtiğimi, bana hissettirdiklerini anlatamamışım. Bu yazımı yazarken dünyaca “bir daha eski günleri görebilecek miyiz” dediğimiz bir yılın içerisindeyiz. 2020 Aralık… Covid 19 pandemisinin dalga dalga boyut değiştirdiği bir dönem. Bazen umudumu yitirip, gerek var mı ki seyahat notlarımı ölümsüzleştirmeye diye sorguladığım oluyor kendimi. Sonra da içimden sonsuz paylaşma isteği baskın çıkıyor. Hazır o duygu öndeyken hemen çok sevdiğim arkadaşım Allasia’yı, ailesini ve şehrini ziyaretimi burada unutmamak üzere anlatayım.

San Francisco (yazılarına buradan ulaşabilirsiniz) sonrası direksiyonu biraz doğuya kırarak Nevada eyaleti sınırlarına girdik. Plan 1 gece meşhur Tahoe gölü kıyısında konaklamak ve sonrasında da Reno’ya geçip Allasia’da 2 gece geçirmekti.

Tahoe Gölü

Hem Kaliforniya hem de Nevada eyaletinde bulunan bu göl etrafında özellikle Nevada zenginlerinin yazlık/kışlık evleri yer almakta. Amerika’nın en derin 2. Gölü olan Tahoe gölü, Amerikalılar için kışları şömine başı zamanlar, yazları ise gölde yüzüp, güneşlenmelik zamanlar için birebir. Gölün Nevada sınırları içerisindeki yerlerde birçok kumarhaneler de yer almakta. Zira Nevada eyaleti bir kumarhane merkezi! (bknz. Las Vegas)

Bizim gittiğimiz zaman (Mayıs 2019) her ikisini de deneyimleyemesek de havanın müthişliği, konaklama yerimizin harika konumu ve çalışanların tatlılıkları ile unutulmaz oldu.

Her şeyden öte San Francisco’dan Tahoe’ya araba yolculuğu ile varış yaklaşık 4 saat sürüyor. Tabi bir yerlerde çok durmazsan. Bir öneri üzerine Kaliforniya’dan ayrılmadan Vacaville’e uğradık, outletler bölgesi diye. Ancak önerim; bir şekilde yolunuz Oregon eyaletinden geçecekse outlet gezinmelerini, alışverişlerini oraya bırakmanız. Çünkü Oregon verginin (sales tax) uygulanmadığı bir eyalet ve fiyatlar görece diğer eyaletlere göre daha düşük. Orayı da anlatacağım elbet bir gün 😊

Konaklama yeri için gözüm kapalı Tahoe City merkezdeki Basecamp’i öneririm. Yemek konusunu, bizim gibi geç bir saatte varırsanız, yolun hemen karşısındaki Safeway veya CVS marketten çözebilir ve lobideki şömine başında yiyebilirsiniz! Belki size de basecamp’in tatlı resepsiyonisti bir jest yapar ve hep o filmlerde gördüğünüz barbekü başında bisküvi arasında marşmelov (s’mores) ısıtıp yiyebilirsiniz 😊

Tahoe Gölü'nde konakladığımız Basecamp Tahoe City

Tahoe Gölü kıyısında saatlerce yürümek, mis gibi havayı ciğerlerine doldurmak, göl kenarındaki market-cafelerde dolanmak, o güzel ahşap evlere bakıp hayaller kurmak burada yapabileceğin aktiviteler arasında olacak.

Geniş tavanlı ahşap cafe-deli market olan West Shore Market  , yelkenli ve yat kulübü tadında oldukça havalı bir ortamda kendine bir kadeh şarap ısmarlayabileceğin Lone Eagle Grille  ve tam Kaliforniya ve Nevada eyaleti sınırında olan Speedboat Beach görülmesi gereken yerlerden.

Tahoe Gölü - Speedboat Beach

Tahoe entelijansları ile tanışabileceğin Long Eagle Grill :)

RENO

 

Kendisine dünyanın en büyük küçük şehri diyen Reno gerçekten küçük bir şehir 😊 Ama dört bir yanında kumarhaneler ve zengin Renolular’ın evleri ile ağzını açık bırakıyor.

Reno için gittiğimde öğrendiğim bir gerçek de bowlingin Reno için çok büyük bir önemi olduğuydu. O kadar ki küçücük şehir kocaman bir Ulusal Bowling Stadyumuna sahip! Tabi ki ‘harika’ bowling yeteneğimi (asla değil) Reno sahalarında gösterdim 😊

Allasia’nın hediyesi ile Reno’da yapabileceğim en eğlenceli ve çılgın şeyi yaptım; o da Tahoe’yu ve Reno’yu havadan-helikopterden izlemek! Burada durayım da ne kadar heyecanlanıp, büyülendiğimi aşağıda resimlerle anlatayım!

Daha ziyade dost ziyareti olan Reno’da Allasia’nın önerileriyle unutmak istemeyeceğim, hani olur ya sizin de bir gün yolunuz düşerse diye bir kaç mekanı da buraya bırakayım.  Yolluk aldığım acai bowl (kase) ve nice sağlıklı kase yemekler için Pola Poke Bowls, lokal ve klasik Amerikan kahvaltıları ve sınırsız kahve için Walden’s Coffeehouse , şehir merkezinde Truckee nehrinin yanında yer alan Açıkhava bira bahçesi the  Eddy , tüm klişelerle, yer altında, kocaman sürahide servis edilen bira ve rap müzik ile bowling oynayacağın the Rack  Bowling , sağlıklı yemekler ve kahvaltılar için Great Full Gardens – The Kitchen 

 

Yeniden yollara düşebileceğimiz, fiyatları Türk Lirası’na çevirip dertlenmeyeceğimiz, herkesin sağlıklı olup tüm dostlarına sarılabileceği günler dileğiyle..