Havana’nın zengin muhiti Vedado. Biraz merkeze uzaksındır ama eski kumarhanelerin ve özellikle Amerikalılar için yapılan lüks otellerin yuvasıdır burası. Bir de tabi canım Omara Portuando’nun da evinin olduğu muhit.

Büyük otellerin ve yeni yerleşim yerlerinin olduğu Vedado bölgesi

Akşam saatlerinde cıvıl cıvıl olan Malecon; Havana'nın deniz kenarı sosyalleşme alanı

İzmir’in “kordonu” niteliğinde saydığım şehir merkezindeki sahil hattı Malecon’dan batıya doğru yürüyerek Vedado’ya ulaşırsın. Tam da denizin yanında o kocaman meşhur Hotel Nacional el sallar sana. İç kısma doğru yürüdükçe Küba’nın pek popüler dondurmacısı Coppelia cıvıldar parkın ortasında! CUC kabul etmeyen bu dondurmacı, Fresa y Chocolate filmine sahne olması ile ünlenmiş sanırım.

CUC geçmez yazısını girişinde görünce Havana’da denemeye çekindiğimiz dondurmaları, Santa Clara’daki Coppelia’da denedik! Kasadaki kadın arkadaşa rica minnet CUC'larımızı CUP’a çevirterek neymiş bu dondurmanın meşhurluğu diye daldırdık kaşıkları. E tabi bir gülme! :)  Sulu ve vanilya koklatılmış dondurma topları ve üzerine serpiştirilmiş bisküvi parçaları burası için lüks sayılıyordu.

İşte seyahatlerin en sevdiğim yanı. Şikayet etmemeyi, empatiyi, en iyisi olmadığını ve hiç bir zaman da en iyisi diye bir şey olmayacağını öğrenmek. Ve sevmek, her şeyi her canlıyı sevmeyi öğrenmek!

İnstagram üzerinden sivri dilini sevdiğim ve takip ettiğim biri var ; Marissa Daniela (mimaincuba) 

Onun sık sık gittiği ve hikayelerinde önerdiği bir Paladarı not etmiştim. Ama ne yazık ki yemekler bitince kapattıkları için yakalayamamıştık. Oldukça ucuz ve çeşitli ev yemeklerini yiyebileceğin bu Paladar’ın adı “Los Carlos”! Calle 21 (Calle L ve M kesişiminde) Hotel Nacional’a yüzünü çevirdiğinde solunda kalıyor. Eğer öğle saatlerinde yakalayabilen olursa 1-2 euroya mis gibi yemeklerle doyabilir!

Fabrica de Arte Cubano (F.A.C.)

Ve Havana’da tarihin içinde geçirdiğin saatlerin sonunda buraya varırsan (özellikle de akşam), sanat ve hipsterlık dolu bu atmosferde Küba’da olduğunu bir an unutabilirsin! Eski fındık yağı fabrikasının restore edilmesiyle gece kulübü, konser ve etkinlik alanı, restaurantlar ve sergilerin olduğu bir yere dönüştürülmüş F.A.C.. Bomonti Ada’yı bilenler, onun gibi bir yer hayal edebilir!

Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri akşam saat 8’de açılıyor. Fazla geç gitmemeni şiddetle öneririm zira kuyruklarca sırada bekleyebilir ve bunalabilirsin! Giriş için Haziran 2017 için 2 CUC vermiştik.

F.A.C’ta nakit harcama yapamıyorsun. Usül şöyle; içeride yediğin, içtiğine para veremeyeceğin için, para yerine kullanabileceğin bir kart-karne veriyorlar. Her alışverişini oraya işletiyorsun. Çıkışta kasaya uğrayıp kartında yaptığın harcama oranında ödemeyi arkadaşa yapıp ayrılıyorsun. Kartı kaybetmemek en mantıklı olanı! Zira 30 CUC civarı bir cezası var! Ha “ben 30 CUC’tan fazla yer içerim” diye düşünürsen, mantıklı bir çakallık olabilir :) 

Bizim gittiğimiz zaman üst kattaki kapalı alanda bir moda gösterisi vardı. Güzel Kübalı modelleri izleyip izleyip iç geçirmiştik!

#rotapintacuba